Keskin Tunç-Ay

Ürün Hakkında Teknik Bilgiler

Teknik Veriler

Toplam Uzunluk:
128 cm (50,3″)
Başlar Arası Uzunluk:
106 cm (41,7″)
Kurulu Haldeki Uzunluğu (Kiriş Uzunluğu):
113 cm (44,4″)
Üretilebilir Çekiş Ağırlığı:
30-55#
Azami Çekiş Uzunluğu:
74 cm (29,1″)
Kabzadan Kirişe Uzunluk:
18,3-18,6 cm
Yayın Ağırlığı:
270 gram

Keskin Tunç-Ay

 

TUNÇ-AY Türkiye’de (tecrübeli) geleneksel okçular tarafından en fazla tercih edilen geleneksel yaylardan biridir. KeskinYay’a özel olarak üretilen en üst kalite malzemeler ile üretilmektedir. İsabetli, çekişi (gerilmesi) rahat ve sağlam bir yaydır.

Yayın çekirdek (iç) kısmı akçaağaç, gül, bamboo gibi farklı ağaçlardan imal edilmektedir. Yayın sırt kısmı (hedefe bakan kısım) ile karın kısmı (atıcıya bakan kısım) KeskinYay için özel olarak üretilmiş iki fiberglas plaka ile lamine edilerek güçlendirilir. Sırt kısmı genellikle şeffaf ya da siyah, karın kısmı ise genellikle şeffaf ya da siyah renktedir. Kabza ve baş kısımları akça ağaç ya da dışbudak gibi sert bir ağaçtan imal edilir. Oldukça hızlı, isabetli ve optimal bir çekiş mesafesine sahiptir. Rahat bir şekilde çekilir ve çekiş mesafesine gelene kadar yay sıkışma/tıkanma yapmaz. Uzun bir zaman süren araştırma ve geliştirme sürecinin sonunda hem geleneksel osmanlı yayı formundan ödün vermeden, hem de performansı yüksek bir yay olarak tasarlanmıştır.

Özel bir tasarıma sahip olup yay yasılı iken estetik görünümlü açık bir “C” formunda tekne kurama sahiptir. Yay tersine doğru bükülerek özel teknikler ile kurulmaktadır.